قالیشویی شربت اوغلی
کارخانه قالیشویی شربت اوغلی ارزان‌ ترین قالیشویی با بهره‌گیری از متدهای به‌روز، تکنولوژی پیشرفته جهانی
تلفن دفتر مرکزی تماس :
55051520– 021

چگونگی تشخیص فرش اصلی از فرش تقلبی

امروزه خرید فرش از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا فرش یکی از خریدهای مهم وضروری هر خانه ای می باشد. در اینجا ما می خواهیم  بدانیم وسیله ای که از اهمیت بسیاری برخوردار است ایا راهی برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن ان وجود دارد. راه تشخیص فرش اصل از تقلبی کار بسیار دشواری است. زیرا متاسفانه فروشندگان منفعت طلب، فرش های بی کیفیت که با نخ های ضعیف بافته شده اند را به عنوان فرش اصلی به فروش می رسانند. برای انتخاب فرش ماشینی اصل باید به موادی همچون شانه، تراکم‌، جنس نخ، خاب ودستگاه بافنده توجه کرد.

در این مقاله سعی براین داریم که راهنمای شما برای تشخیص فرش اصل از تقلبی باشیم وشما باید به نکات در مورد فرش اصلی وتقلبی در این مقاله توجه کنید.

  • شانه: به معنای تعدادریشه دریک متر عرض فرش می باشد.
  • تراکم: تراکم فرش به معنای گرهایی که در یک متراز طول فرش بافته می شود.
  • تعداد شانه های فرش های اصلی: فرشهای اصل به صورت ۱۵۰۰ شانه،۱۲۰۰ شانه،۱۰۰۰شانه،۷۰۰شانه و۵۰۰شانه تولید می شوند.
  • رنگ: آیا برای هر فرش می توان هر تعداد رنگ به کار برد؟

تعداد رنگ های استاندارد واورجینال برای بافت فرش های ۱۰۰۰ شانه ده رنگ می باشد ودر فرش های ۱۲۰۰ شانه چون تراکم ان ۳۶۰۰ است نمی توان از تعداد رنگ بالا در بافتشان استفاده نمود وتعداد رنگ به کار رفته در فرش ۱۲۰۰ شانه ۸ رنگ می باشد. در اینجا به این نتیجه میرسیم با افزایش شانه هر فرش چون تراکم نیز افزایش می یابد تعداد رنگ های به کار رفته در فرش کاهش می یابد.

چگونگی تشخیص فرش اصلی از فرش تقلبی
چگونگی تشخیص فرش اصلی از فرش تقلبی

توجه به نکات مهم برای تشخیص فرش اصل از تقلبی

۱- توجه به سریال شناسنانه فرش۲- پرزدهی فرش ( هرچه پرز دهی کمتر باشد فرش مرغوب تراست )۳- توجه به پشت فرش زیرا پشت فرش ماشینی اصل مانند فرش دستبافت است وتمام گره های آن قابل دیدن ولمس کردن می باشند.۴- در پشت فرش های اصل اطلاعاتی از قبیل: نام کارخانه، وزن فرش، تراکم فرش ، تعداد شانه فرش ونوع الیاف به کار رفته در فرش وجود دارد. زمانی که اطلاعات به کار رفته ناقص باشد می توان گفت که فرش امکان دارد تقلبی باشد. ۵- توجه کنید که فرش خریداری شده نخ آن اکریلیک باشد واز نوع پلاستیک نباشد.

راه تشخیص فرش پلاستیکی

در صورتی که فرش از جنس پلاستیک باشد بوی نفت وپلاستیک ازآن استشمام می شود ودر هنگام دست زدن به فرش دست شما احساس چسپندگی می کند. رنگ فرش پلاستیکی کدر تر می باشد وهمچنین پرزدهی آن بیشتر است ونیز مقاومت کمتری در مقابل نور وگرما را دارد. برای آشنایی با روش های پاک کردن آدامس از روی فرش حتما مقالات آموزشی ما را دنبال کنید.

تراکم فرش چگونه باید باشد

اگر فرش ۱۵۰۰ شانه باشد باید تراکم آن ۴۵۰۰ باشد واگر فرش  ۱۲۰۰ شانه باشد باید تراکم فرش ‌۳۶۰۰ باشد.

توجه به این نکته مهم است زیرا برخی فروشندگان، فرش را با تراکم بیشتراز حد استاندارد می فروشند ومبلغ بیشتری دریافت می کنند.

تعداد شانه هر فرش چگونه باید باشد.

در قسمت مقدمه توضیحی مبنی بر تعدادشانه های هر فرش گفته شد، اما در برخی فرش، فروشی ها، فرش های به تعداد شانه های مانند ۱۲۰۰ شانه و۱۲۵۰ شانه وجود دارند که در اینجا باید گفت فرشی به تعداد شانه ۱۲۵۰ اصلا وجود خارجی ندارد وفقط در بازار های ایران برای گرفتن هزینه بیشتر از مشتری گفته می شود.

منظور از فرش اکریلیک چیست

دربین فرش های کارخانه ای فرش اکریلیک بهترین نوع فرش ماشینی کاشان است. زیرا فرش های اکریلیک درمقابل پاخوردگی وتغییرات شست شو وآسیب های محیطی با دوام هستند، ودر مقابل دیگر فرش ها الیاف مرغوب تر وزیبای چشم گیرتری دارند وهمچنین دایره رنگ متفاوت تروروشن تری نسبت به دیگر فرش ها دارند وبرای منازل پر رفت وامد بسیار مناسب وبا دوام هستند. فرش های اکریلیک به دلیل نداشتن بوی مواد شیمیایی ومواردی که در بالا گفته شد در بین دیگر فرش ها از قیمت بالاتری نیز برخوردارهستند.

چگونگی تشخیص فرش اصلی از فرش تقلبی
چگونگی تشخیص فرش اصلی از فرش تقلبی

فرش ابریشم

فرش ابریشم اصل: ما دونوع ابریشم داریم ابریشم طبیعی وابریشم مصنوعی، در اینجا منظور از ابریشم طبیعی همان نخ دور کرم ابریشم می باشد که فرش های اصل را با۹۰% ابریشم خالص درست میکنند. برای خرید فرش باید بدانیم فرشی را که خریداری کرده ایم اصل  یا مصنوعی می باشد. برای اینکار روش های وجود دارد که ما فریب افراد سود جو را نخوریم.

راه های برای تشخیص فرش ابریشم اصلی و یا ابریشم مصنوعی

۱.سوزاندن گره فرش : برای اینکار لازم است که از فروشنده فرش اجازه بگیرید ویک گره از فرش را در بیاورید وآن را بسوزانید درصورتی که ابریشم فرش اصلی وطبیعی باشد ابریشم دراثر سوختن به شکل گلوله سیاه درمی آید وبوی آن شبیه بوی موسوخته می دهد زیرا جنس هردو از پروتئین است، اما اگر ابریشم مصنوعی باشد بعد از سوختن گره ابریشم به خاکستر نرم وسفید رنگی تبدیل می شود وبوی شبیه کاغذ سوخته می دهد.

۲.لمس کردن ابریشم : این روش آسان تراز روش قبلی است برای این کار کافیست برای مدت کوتاهی با کف دست فرش را لمس کنید درصورتی که در کف دست احساس گرم بودن کردید نشان دهنده ابریشم طبیعی است اما اگر احساس گرما نکردید، ابریشم مصنوعی خواهد بود.

شستشوی فرش

پس از گذشت زمان فرش شما به علت گردوخاک والودگی ممکن است ظاهری کدروناخوشایند به خود بگیرد، برای این کار بهتراست با توجه به میزان رفت امد والودگی فرش های خود را هر سال ویا ۱۸ ماه یکبار شستشو دهید. برای شستشو مهم نیست فرش شما دستبافت  باشد یا ماشینی چرا که به هرحال فرش شما به علت راه رفتن، گردوخاک رابه خود جذب کرده است.

نکته مهم

باید در هنگام شستشو به نوع فرش والیاف به کار رفته در فرش توجه کرد وبا توجه به نوع فرش از مواد شوینده مخصوص ونیز روش شستشوی مناسبی استفاده کرد.

توجه به نکات مهم در هنگام شستشوی فرش دستباف

حتما باید قبل ازشستشو رنگ فرش را تست کنید ( یک پارچه سفید را نم دار کرده وروی قسمتی از فرش بگذارید اگر پارچه سفید، رنگ را به خود جذب کرد پس فرش شما رنگ پس میدهد وبهتر است شستن فرش را به یک قالیشویی معتبر مانند قالیشویی شربت اوغلی بسپارید).

برای شستشو فرش از مواد شوینده ضعیف استفاده کنید در صورتی که هیچ آشنایی با شستشویی فرش ندارید می توانید از یک قالیشویی قابل اطمینان مثل قالیشویی شربت اوغلی درخواست کمک کنید. بعد از شستشو باید حتما فرش به خوبی خشک شود.

درباره قالیشویی شربت اوغلی

قالیشویی شربت اوغلی برترین قالیشویی در سرتاسر ایران عزیزمان می‌باشد که با استفاده از تکنولوژی روز دنیا کار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید