قالیشویی شربت اوغلی
کارخانه قالیشویی شربت اوغلی ارزان‌ ترین قالیشویی با بهره‌گیری از متدهای به‌روز، تکنولوژی پیشرفته جهانی
تلفن دفتر مرکزی تماس :
55051520– 021

چگونه لکه خون را از روی فرش پاک کنیم

ممکن است در کودک یا یکی از نزدیکانتان دچار خونریزی بینی شده باشید یا هنگام آشپزی با چاقو دست خود را بریده باشید و این باعث خونریزی شده باشد. اگر به موقع خونریزی را متوقف نکنید، خون می تواند روی فرش جاری شود و فرش را لکه دار کند. پس از خشک شدن و سفت شدن خون روی فرش، پاک کردن لکه های خون دشوارتر می شود. بنابراین بهتر است تردید نکنید و به محض ریختن خون روی فرش، بلافاصله آن را پاک کنید تا آسیبی به فرش وارد نشود.

راه های زیادی برای پاک کردن لکه خون از روی فرش وجود دارد. این روش ها را می توان برای تمیز کردن مرطوب و خشک استفاده کرد. در مورد لکه خون روی فرش قدیمی بهتر است از روش درمانی قوی استفاده کنید، البته در از بین بردن لکه های خون خشک شده باید مراقب باشید، زیرا می تواند به فرش آسیب برساند. برای از بین بردن لکه در مرحله اول باید صبور باشید و روش های ساده ای را امتحان کنید.

چگونه لکه خون را از روی فرش پاک کنیم
چگونه لکه خون را از روی فرش پاک کنیم

 استفاده از حوله یا پارچه خیس

می توانید با یک پارچه تمیز یا حوله سفید با فشار دادن و بلند کردن پارچه روی تخت چندین بار رنگ کنید تا خون مرطوب و تازه تا حد امکان جذب شود. اگر لکه خون بزرگ است، بهتر است از لبه های لکه شروع کنید و به سمت مرکز لکه حرکت کنید. با این کار لکه خون را بیشتر روی فرش پخش نمی کنید. به هیچ عنوان لکه را با پارچه پاک نکنید، زیرا باعث می شود لکه به داخل پرزهای فرش نفوذ کند و قسمت اعظم فرش را بپوشاند. چنانچه قصد دارید در ارتباط با مدرن ترین تجهیزات قالیشویی در ایران اطلاعات کامل و جالبی کسب کنید، حتما به مقالات آموزشی ما مراجعه کنید.

با آب سرد اسپری کنید

با استفاده از سمپاش می توانید روی لکه ها آب سرد اسپری کنید یعنی لکه ها را اسپری کنید. اگر دستگاه آب پاش ندارید به اندازه ای که فرش خیس باشد آب بپاشید. برای سمپاشی نباید از آب داغ استفاده کنید زیرا این کار باعث می شود لکه خون به عمق فرش نفوذ کرده و آن را دائمی کند. در صورت عدم رعایت تعادل آب پاشی، آب اضافی باعث رشد و گسترش لکه شده و آسیب جدی به فرش های ظریف وارد می کند. پس بهتر است به جای خیس کردن فرش، فقط فرش را خیس کنید. چند بار لکه زدن و مرطوب کردن را ادامه دهید.

از یک حوله خشک برای جذب رطوبت فرش استفاده کنید، سپس فرش را چندین بار فشار دهید تا حوله لکه را جذب کند. دوباره فرش را خیس کنید و در نهایت محل لکه دار را خشک کنید. در صورت لزوم، این مراحل را چندین بار تکرار کنید. در صورت تغییر رنگ حوله، نباید دوباره به قسمت لکه دار و کثیف فرش دست بزنید. بهتر است از قسمت دیگری از حوله استفاده کنید. برای مشاهده پدیده تغییر رنگ در پارچه، بهتر است از حوله سفید برای رنگرزی استفاده کنید.

چگونه لکه خون را از روی فرش پاک کنیم
چگونه لکه خون را از روی فرش پاک کنیم

پاک کردن لکه خون با خمیر نمک

اگر پس از انجام مراحل بالا هنوز لکه های خون روی فرش باقی مانده است. این بار به جای آب معمولی از خمیر نمک استفاده کنید. در ظرفی نمک را با آب سرد مخلوط کرده و هم بزنید تا به صورت خمیر رقیق درآید. حالا آن را روی لکه بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند. باز هم از یک حوله سفید برای پاک کردن لکه استفاده کنید. اگر قرار است لکه از بین برود، ناحیه ای که خمیر نمک زده شده است باید به سرعت جاروبرقی شود، زیرا نمک به مرور زمان به فرش می ریزد.

فرش را با مواد شوینده رقیق مرطوب کنید

یک یا دو قاشق چایخوری مایع شوینده را در 240 میلی لیتر آب سرد مخلوط کنید. حالا باید یک حوله تمیز داخل محلول ببندیم و روی فرش فشار دهیم.

فن را برای خشک شدن سریع روشن کنید

پس از اتمام مراحل رنگ آمیزی فرش. یک فن را روشن کنید و آن را در مقابل یک منطقه مرطوب قرار دهید تا سرعت خشک شدن فرش افزایش یابد. اگر زمان خشک شدن بیش از حد طولانی باشد، خون پشت فرش به سمت بالا و روی فرش بالا می رود و باعث ایجاد لکه های مجدد می شود. پس از اتمام کار لکه، فرش را جاروبرقی بکشید. این امر باعث می شود تا الیاف فرش بهبود یافته و به حالت اولیه خود برگردند.

استفاده از چاقو در مراحل پاکسازی

برای پاک کردن لکه خون خشک شده از روی فرش، از یک چاقوی بی رنگ برای جدا کردن لایه های خشک شده خون از فرش استفاده کنید. شایان ذکر است که این روش به تنهایی برای از بین بردن لکه خون کامل مناسب نیست. این روش برای فرش های گران قیمت توصیه نمی شود زیرا ممکن است به طور ناخواسته به فرش آسیب وارد کنید.

چگونه لکه خون را از روی فرش پاک کنیم
چگونه لکه خون را از روی فرش پاک کنیم

فرش را در پراکسید اکسیژن خیس کنید

اگر می خواهید فرش شما رنگ روشن تری داشته باشد، از اکسیژن پراکسید استفاده کنید. همچنین می توانید لکه را با پراکسید هیدروژن 3 درصد مرطوب کنید و بگذارید در یک اتاق روشن خشک شود.

از پاک کننده ای استفاده کنید که حاوی آنزیم باشد

پاک کننده های حاوی آنزیم دارای ترکیبات شیمیایی پیچیده در ساختار خود هستند که قادرند به طور موثر خون و سایر لکه ها را از بین ببرند. طبق دستوری که روی آن نوشته شده، می توانید مقداری از آن را روی لکه بمالید و اجازه دهید بعد از مدتی لکه خشک شود. همچنین می توانید فرش های لکه دار، کثیف و کثیف خود را به تیم قالیشویی شربت اوغلی بسپارید. دیگر لازم نیست نگران لکه های روی فرش باشید.

درباره قالیشویی شربت اوغلی

قالیشویی شربت اوغلی برترین قالیشویی در سرتاسر ایران عزیزمان می‌باشد که با استفاده از تکنولوژی روز دنیا کار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید