قالیشویی شربت اوغلی
کارخانه قالیشویی شربت اوغلی ارزان‌ ترین قالیشویی با بهره‌گیری از متدهای به‌روز، تکنولوژی پیشرفته جهانی
تلفن دفتر مرکزی تماس :
55051520– 021

مراقبت از فرش در برابر پوسیدگی

فرش های موجود در خانه شما چه از نوع ماشینی باشند یا دست بافت، یا هرنوع دیگر به هر حال به نگهداری و مراقبت نیاز دارند. اگر مراقبت و نگهداری از فرش بی اهمیت گرفته شود سبب پوسیدگی و خراب شدن تاروپود فرش می شود که این عامل باعث از بین رفتن کیفیت فرش وغیر قابل استفاده شدن آن می شود.

پوسیگی فرش با پاره شدن آن کاملا متفاوت است، زیراپوسیدگی ممکن است براثر مراقبت نادرست ویا اینکه در مکان ودردمای نامناسب ویا اینکه فرش در مجاورت با رطوبت قرارگرفته است که این امر باعث میشود که تاروپود فرش سست شده وکم کم باعث پارگی واز هم گسستگی باف فرش میشود. این امریعنی پوسیدگی به مرور زمان اتفاق می افتاد اما پارگی فرش ممکن است به وسیله یک جسم تیز، مانند چاقو ویک دفه اتفاق بیفتاد.

اصولا هر عاملی که بتواند الیاف موجود در فرش، مثل تار و پود نخ استفاده شده در فرش را تحت تاثیر قرار دهد و باعث سست شدن واز هم پاشیدن بافت فرش به مرور زمان شود را پوسیدگی می نامند.

عوامل پوسیدگی فرش

از فرش در دما نامناسب ونور ناکافی نگهداری شده باشد.

اگر فرش به مدت طولانی درمجاورت آب ورطوبت قرار گیرد باعث پوسیدگی فرش میشود.

نکته: توجه به اینکه اگر فرش های دست بافت در مجاورت رطوبت قرار گیرند نسبت به فرشهای دیگربیشتر اسیب می بینند، زیرا نفوذ رطوبت در فرش دستبافت هم باعث پوسیدگی ان می شود وهم اینکه چون رنگ های فرش های دستبافت طبیعی می باشد با نفوذ اب این رنگ ها با هم ترکیب شده وظاهر فرش را خراب میکند. همچنینی اگر می‌خواهید با چگونگی اتوکشی فرش در قالیشویی اشنا شوید به صفحات دیگر است مراجعه کنید.

مراقبت از فرش در برابر پوسیدگی
مراقبت از فرش در برابر پوسیدگی

راه جلو گیری از پوسیدگی و خرابی فرش

چون پشت فرش های موجود درخانه تاریک ومرطوب می باشد بهترین شرایط برای رشد قارچ وباکتری را فراهم می کند برای جلوگیری از این امرباید هرچند مدت یکبار به فرش های موجود در خانه رسیدگی شود واگر این امر صورت نگیرد شاهد پوسیدگی وخرابی فرش خواهیم بود.

راهکار برای نگهداری از فرش

اگرفرش های شما در معرض رطوبت قرارگیرد به مرور زمان باعث پوسیدگی فرش می شود. برای جلوگیری از این کار می توان فرش های را که در مجاورت آب ورطوبت مانند آب گلدان،آب ظرفشویی اشپزخانه، نزدیک به در دستشویی وحمام می باشند را هرچند مدت یکبار پشت ان ها را چک کنید ونیز اگر بوی نم می دهند سعی کنید آن ها را خشک کنید تا ازاسیب و پوسیدگی جلوگیری شود.

شستن مرتب وبه موقع فرش ها دریک دوره زمانی مشخص باعث جلوگیری از پوسیدگی فرش می شود زیرا اگر در تارو پود فرش الودگی ومواد غذایی یا هر چیز دیگری باشد باعث پوسیدگی در فرش میشود.

دقت شود که فرش پس از شستشو کاملا خشک شود وهیچ گونه نم ورطوبتی در آن باقی نماند. چرخش هوا در بین فرش ها وزیر آن ها نیز از پوسیدگی فرش جلو گیری میکند. فرشهای خودرا روی سطح صاف وبدون گردوغبار والودگی پهن کنید چراکه اگر سطح زیر فرش صاف نباشد ویا خاکی وگچی وغیره باشد باعث پوسیده شدن فرش می شود. برای اینکه سطح فرش یکنواخت باشد می توانید چند وقت یکبار ان را سرو ته کنید که رفت وامد باعث ساییدگی قسمتی از فرش نشود.

فرش نباید در معرض تابش مستقیم نور افتاب باشد زیرا باعث پوسیدن ورنگ رفتگی فرش می شود. استفاده نکردن، از پودرهای ماشینی که خاصیت اسیدی وبازی دارند زیرا این مواد باعث تجزیه الیاف فرش به مرور زمان می شوند.

مراقبت از فرش

مراقبت هفتگی:

فرش باید از نظر نظافت واشغال و گرد و خاک هر هفته پاک شود و اینکارها با جاروبرقی ساده و بدون برس نیز می توان انجام داد.

مراقبت ماهیانه:

برای مراقبت ماهانه لازم است که فرشهای شما هوا بخورند پس بهتراست ابتدا پنجرها را باز کنید سپس می توانید روی فرش را جاروبرقی بکشید وزیر فرش را نیز می توانید با یک طی یا پارچه نمد دار تمیز کنید(ولی حتما صبر کنید رطوبت ناشی از طی یا پارچه برروی کف زمین کاملا خشک شود بعد فرش خودرا پهن کنید)ویک  مورد دیگر اینکه نیازی نیست هر ماه همه اجسام برروی فرش را جا به جا کنید ولی اگر پایه مبل یا وسیله سنگین برروی فرش گذاشته اید که باعث فرورفتگی در فرش شده را می توانید جابه جا کنید ونیز میتوانید باقرار دادن یک مقوا یا یک تکه چوب  زیر پایه ان ها از فشار وسایل برروی فرش جلو گیری کنید تا باعث فرورفتگی وخرابی فرش نشوند.

مراقبت از فرش در برابر پوسیدگی

مراقبت سالانه:

این نظافت باید با حداکثر توان ونهایت دقت درجهت تمیزی فرش ها باشد.برای اینکار میتوانید فرشهای خودرا توسط جاروبرقی برس دار جارو کنید ونهایت دقت در تمیزی ان ها به کار برده شود، ولی دقت کنید با برس برروی ریشه های فرش نکشید تا نخ کش نشوند، ومورد دیگر اینکه می توانید فرش های خود رادر  خانه بشویید که اینکار با زحمت ودقت بسیاری همراه است. یا اینکه فرش های خود را به قالیشویی با اطمینان مانند قالیشویی شربت اوغلی بسپارید وتمیز شده ان را تحویل بگیرید.( انتخاب هر کدام از راه حل ها بستگی به شما ومیزان کثیفی فرش شما دارد).

راه های جلوگیری از پوسیده نشدن فرش های لوله شده

نگهداری از فرش های لوله شده روش های مختلفی دارد. که بهترین ان ها برای جلوگیری از پوسیده نشدن واینکه در معرض الودگی وگردوخاک ونیز در معرض رطوبت قرار نگیرند این است که فرش های لوله شده خود را  درون نایلون قرار دهید.

چگونه می توانیم متوجه پوسیدگی فرش شویم

برای اینکه متوجه شوید که فرش شما پوسیده است یا خیر، ابتدا باید به پشت فرش نگاه کنید اگر به قسمت های ناجور وخشک برخورد کردید فرش خود را تا بزنید، اگر فرش را تا کردید وصدای خشک وشکستگی داد متاسفانه فرش شما پوسیده شده است. برای نگهداری وطول عمرهرچه  بیشتر فرش های خود با اطمینان خاطر شستشو ان ها را به قالیشویی شربت اوغلی بسپارید. قالیشویی شربت اوغلی از شما نهایت تشکر را دارد، که تا پایان این مقاله با ما همراه  بودید.

درباره قالیشویی شربت اوغلی

قالیشویی شربت اوغلی برترین قالیشویی در سرتاسر ایران عزیزمان می‌باشد که با استفاده از تکنولوژی روز دنیا کار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید