قالیشویی شربت اوغلی
کارخانه قالیشویی شربت اوغلی ارزان‌ ترین قالیشویی با بهره‌گیری از متدهای به‌روز، تکنولوژی پیشرفته جهانی
تلفن دفتر مرکزی تماس :
55051520– 021

روش های پاک کردن آدامس از روی فرش

آدامس یکی از تنقلات محبوب ودوست داشتنی بسیاری از مردم جامعه است، که افراد کوچک وبزرگ درهمه مکان ها وزمان ها از آن استفاده می کنند که همین مسئله باعث بروز مشکلاتی از قبیل چسپندگی آدامس به قسمت های مختلفی مثل لباس ، مو، موکت، مبل وفرش ودیگر وسایل می شود.

استفاده از یخ برای پاک کردن آدامس از روی فرش

مرحله اول:

برای جدا کردن آدامس از روی فرش می توان یک تکه یخ را داخل یک کیسه فریزر گذاشت( اینکار از خیس شدن فرش جلو گیری میکند) سپس یخ را روی قسمتی از فرش که آدامس به آن چسپیده است بگذارید به مدتی که آدامس سفت شود زیرا پاک کردن آدامس سفت شده به مراتب راحت تراز آدامسی است که بر اثر گرما شل شده باشد، سپس وقتی که آدامس به اندازه کافی سفت شد می توان به وسیله یک جسم تیز( چاقو‌، تیغ) آن را از روی فرش برداشته تا حدی که چاقو به فرش آسیبی نرساند.

مرحله دوم: چطور میتوان باقی مانده ادامس را پاک کرد.

اگر مقداری از آدامس برروی فرش باقی ماند می توان ازتینر استفاده کرد، که دراین روش باید مقداری از تینر رابر روی یک اسفنج بریزید وبا استفاده ازآن فرش راپاک کنید، در اینجا توجه کنید که روی ظرف حاوی محلول تینر را بخوانید زیرا ممکن است که اشتعال زا باشد.

روش های پاک کردن آدامس از روی فرش
روش های پاک کردن آدامس از روی فرش

مرحله سوم: دراین مرحله ممکن است که لکه ای حتی کوچک برروی فرش باقی مانده باشد یا حتی فرش شما لکه دار شده باشد برای از بین بردن آن فقط کافیست شما روغن پارافین را با مقداری پودر لباس شویی یا مایع شستشویی که نیاز به آب کشی نداشته باشد ترکیب کرده ومقدار کمی از آن را روی لکه بریزید واسفنج را فقط به صورتی که روی لکه را فشار دهید روی آن قرار بدهید وآن را بر روی فرش نکشید، زیراممکن است باعث بدتر کردن لکه فرش وپخش کردن آن شوید، سپس قرار دادن پارچه را تا جایی ادامه دهید که لکه از بین برود. مرحله پایانی برای این مرحله فقط کافیست قسمت مورد نظر را با اب شسته وسعی کنید رطوبت واب اضافی از فرش گرفته شود تا فرش به سادگی خشک شود.

پاکسازی آدامس از روش فرش با سرکه

میتوان با استفاده از سرکه آدامس را از روی فرش برداشت، برای این کارکافیست که مقداری سرکه را در مایکروویو یا روی اجاق گرم کرده سپس یک پارچه تمیزرا داخل سرکه میزنیم وپارچه اغشته به سرکه را روی محلی از فرش که ادامس به ان چسپیده است می کشیم سپس با استفاده از یک چاقو یا سر قاشق آدامس را از روی فرش جدا میکنیم. برای جدا کردن آدامس می توان از یک مسواک یا برس نیز استفاده کرد ولی چون ممکن است آدامس به آن بچسبد پس بهتر است ازیک وسیله ای استفاده شودکه بتوان آدامس را از ان جدا کرد ویا بتوان آن را دور انداخت. اگر میخواهید با انواع فرش از نظر طرح آشنا شوید به مقالات ما مراجعه نمایید.

استفاده از روغن:

روش دیگری که می توان به استفاده از ان آدامس را از فرش جدا کرد روغن می باشد. توجه کنید که از هر روغنی نمی توان برای پاکسازی فرش استفاده کرد زیرا برخی از روغن ها ممکن است به بافت فرش آسیب برسانند. برای این کار می توان از روغن زیتون، کره بادام زمینی، یا روغن اکالیپتوس استفاده کرد.

روش انجام کار:

برای اینکار کافیست که روغن را روی یک پارچه ریخته وبا پارچه برروی فرش بکشید سپس به وسیله یک جسم سخت آدامس را ازروی فرش جدا کنید.در مرحله اخر باید توجه کنید با استفاده از آب، روغن و باقی مانده آدامس را ازروی فرش  پاک کنید.

استفاده از الکل:

برای اینکار کافیست مقداری الکل را برروی اسفنج یا پارچه ای که تمیز باشد بریزید وپارچه را به مدت کوتاهی برروی قسمتی از فرش که آدامس به آن چسبیده است قراردهید; سپس قسمت مورد نظر را حتما شستشو دهید.

روش های پاک کردن آدامس از روی فرش
روش های پاک کردن آدامس از روی فرش

استفاده از ابلیمو:

ابلیمو همانند یخ چون به بافت لباس یا فرش آسیبی وارد نمیکند می تواند انتخاب مناسبی برای پاک کردن ادامس از روی فرش باشد. برای اینکار کافیست مقداری ابلیمو رابرروی قسمتی از فرش که آدامس به ان چسبیده است بریزید سپس ادامس را به وسیله یک جسم سخت به طوری که به فرش یا لباستان اسیبی وارد نکند بردارید.

استفاده از مایع ظرفشویی ونمک:

مایع ظرفشویی خود به تنهایی قادر به پاک کردن آدامس از روی اجسام نمی باشد. اما درصورتی که با نمک استفاده شود می توان با استفاده از ان به راحتی آدامس را از روی فرش یا هر وسیله ی دیگری پاک کرد. برای اینکار کافیست که نمک را با مایع ظرفشویی اضافه کنید سپس برروی محل مورد نظرتوسط یک اسفنج  بکشید سپس با استفاده از یک جسم تیز مانند قیچی آدامس را از روی فرش جدا کنید.

استفاده از حلال ها:

روش اخر برای پاکسازی ادامس استفاده از حلال ها می باشد. حلال ها می توانند سایر لکه هارا نیز ازروی فرش پاک کنند. برای پاک کردن آدامس ابتدا لازم است مقداری از محلول را برروی پارچه تمیز ریخته وپارچه را برروی فرش به مدت پنج تا ده دقیقه بگذارید سپس با استفاده از جسم نک تیز مانند چاقو یا قیچی ، آدامس را بردارید سپس آن قسمت از فرش را با آب بشویید ورطوبت فرش را تاحداکثر ممکن بگیرید تا فرش به راحتی خشک شود واز پوسیدگی فرش جلوگیری شود.

نکته مهم:

اما برای اطمینان خاطرقبل از استفاده از هر محلولی  بهتراست که حتما  ان را تست کنید اینکار برای این انجام می شود که از اسیب احتمالی به فرش جلو گیری شود.

کلام اخر:

نکته مهمی که باید به ان توجه کرد، این است که اکثر قالیشویی ها، ازجمله قالیشویی شربت اوغلی به ان تاکید بسیاری دارند، این است که حتما قبل از اینکه فرش خودرا به قالیشویی بدهید، اجسام خارجی مانند سوزن، گیره ویا هروسیله تیزی که باعث پارگی فرش شود را از فرش جدا کنید ونکته دیگر اینکه اگرشمع یا آدامس نیز برروی فرشتان چسبیده باشد ( بااستفاده از روش های که در بالا ذکر شد ) باید جدا شود تا از خرابی، پارگی ولکه شدن فرشتان جلوگیری شود.اما اگر قادر به این کار نبودید حتما به یک قالیشویی معتبر مانند قالیشویی شربت اوغلی مراجعه کنید.

درباره قالیشویی شربت اوغلی

قالیشویی شربت اوغلی برترین قالیشویی در سرتاسر ایران عزیزمان می‌باشد که با استفاده از تکنولوژی روز دنیا کار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید